Kedves szakmabeli barátaimmal beszélgettünk a minap, és szóba került, hogy manapság talán kicsit túl van hangsúlyozva a fejlesztés jelentősége.
Bevallom, én is mindenben azonnal felfigyelek a fejlesztési lehetőségekre...ugyanakkor az is tény, hogy bármilyen fejlesztő tevékenység hatékonyabb, ha az élményszerű. S ezt a hatékonyságot fokozza az, ha szakember maga is élvezi ezeket a helyzeteket.
Adjuk meg a gyermeknek azt az élményt, amire természeténél fogva szüksége van, biztosítsuk ehhez a szükséges feltételeket- erre épül a DSZIT terápia, de ha megnézzük, népi játékaink, a népi kézműves tevékenységek, a mese, de még a drámapedagógia is magában foglalja ezt.
S milyen jó lenne, ha ezt a nagyon fontos mondatot belesúghatnánk minden ember fülébe...szelíden, de úgy, hogy biztosan meghallja!
Egyensúlyozás a téglákon, ami akár egy híd is lehet képzeletben, zseblámpás barlangi kaland egy nagy takaró alatt, lopakodni a mesebeli erdőben, szélviharban forogni, fakérget simogatni, homokban kincset keresni, tündérekkel táncolni...úgy, hogy eközben egy történet, egy mese szereplőivé válunk, szerintem a világ legfejlesztőbb tevékenységei!
Megrajzolni valamit, gyurmából elkészíteni egy tárgyat, festékkel mázolni, magáért az alkotás öröméért hihetetlen kreatív energiákat lendít mozgásba.
Szerepjátékozni, mesét hallgatni, mondókázni, körjátékozni egyet jelent a gyermeket körülvevő világ, és önmaga megismerésével, a félelmek feldolgozásával.
Természetesen a tervezett mozgások, a tervezett fejlesztőpedagógiai, gyógypedagógiai megsegítés jelentősége a fejlesztésben nagyon fontos! S itt maga a gyermek állapota az, ami meghatározza a módját, továbbá azt, hogy milyen szakembernek van erre kompetenciája.
A drámapedagógia elemei, a mese érzelmekre gyakorolt hatása, a mozgás felszabadító érzése, az alkotás kreatív energiákat mozgósító hatása együttesen olyan élményt képes adni a gyerekeknek, amelyben feloldódik, kiteljesedik, önmagára talál...s közben megannyi fejlesztési lehetőség van benne.
Összefoglalva gondolataimat az élmény és a fejlődés kéz a kézben jár, S bármelyiket is hangsúlyozzuk éppen, az a csodálatos, hogy a fenti szempontokat figyelembe véve ott lesz mellette a másik is!
Giriczné Gyányi Mária
óvodapedagógus, drámapedagógus,KMT fejlesztő, Pompás Mesés Nagykövet
Megjegyzések
Megjegyzés küldése